Horní menu

Fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
25 26 27 28 29
Rozsvícení stromečku a adventní trhy.
30 1
2 3 4 5
Mikulášská nadílka
6 7 8
9 10 11 12 13 14
Adventní výlet
15
16 17 18 19 20 21 22
Prodej kaprů na návsi před farou.
23 24 25 26 27 28 29
30
Koupání při měsíčku
31 1 2 3 4 5
Drobečková navigace

Úvod > Informace pro občany > Služby pro občany > Osobní doklady - doplňující informace

Osobní doklady - doplňující informace

Cestovní doklady k cestám do Evropské unie

K cestám do států Evropské unie lze použít tyto cestovní doklady:

  • cestovní pas
  • všechny typy občanských průkazů

Nedoporučujeme používat občanské průkazy s oddělenou vyznačenou částí (s odstřiženým rohem) z důvodu změny povinných údajů zapsaných v občanském průkazu, protože odstřižení rohu by v případě prokazování totožnosti držitele ve státě Evropské unie mohlo být považováno za vyznačení neplatnosti občanského průkazu anebo za jeho poškození.

Cestování na občanský průkaz mimo Evropskou unii

Občanský průkaz lze použít jako cestovní doklad k cestám do některých států, které nepatří do Evropské unie nebo do Schengenského prostoru. Jedná se o tyto státy:

  • Albánská republika,
  • Bosna a Hercegovina,
  • Černá Hora,
  • Gruzie,
  • Makedonská republika,
  • Moldavská republika (akceptuje pouze občanské průkazy se strojově čitelnými údaji),
  • Srbská republika.

K těmto cestám lze použít všechny typy občanských průkazů:

  • občanský průkaz se strojově čitelnými údaji,
  • občanský průkaz se strojově čitelnými údaji a s kontaktním elektronickým čipem,
  • občanský průkaz bez strojově čitelných údajů. 

Na občanský průkaz je možno do uvedených států cestovat jak pozemními dopravními prostředky, tak letecky. Cestovat na něj mohou i občané mladší 15 let. Doporučujeme nepoužívat k cestám občanské průkazy typu knížka, které byly vydány občanům narozeným před 1. lednem 1936 bez omezení doby platnosti, protože od jejich vydání došlo ke změně podoby držitele.

Před využitím občanského průkazu jako cestovního dokladu pro cestování do výše uvedených zemí Ministerstvo vnitra důrazně doporučuje ověřit možnost využití konkrétního typu občanského průkazu (zejména občanského průkazu bez strojově čitelných údajů), jakož i  minimální vyžadovanou dobu zbývající do konce jeho platnosti, dotazem na velvyslanectví jednotlivých shora uvedených států, případně dotazem na Ministerstvo zahraničních věcí České republiky (http://www.mzv.cz/).

Podpis držitele v občanských průkazech a cestovních dokladech

Podle ustanovení § 4a odst. 3 zákona č. 328/1999 Sb., o občanských průkazech, ve znění pozdějších předpisů, se podpisem občana pro účely vydání občanského průkazu rozumí vlastní rukou občana provedené písemné vyjádření jeho jména i příjmení, popřípadě pouze příjmení. Pro informaci uvádíme, že podpis občana v občanském průkazu neslouží jako podpisový vzor. Obdobně je podpis upraven v ustanovení § 20 odst. 6 zákona č. 329/1999 Sb., o cestovních dokladech, ve znění pozdějších předpisů.

K položce "podpis držitele" v občanských průkazech a cestovních dokladech dále uvádíme, že vzhledem k tomu, že občanský průkaz lze v rámci Evropské unie používat jako cestovní doklad, je přední strana tohoto dokladu provedena v souladu s Mezinárodním standardem pro strojově čitelné doklady Mezinárodní organizací pro civilní letectví ICAO Doc. 9303, Part 3 "Size 1 and Size 2 Machine Readable Official Travel Documents", kde je podpis držitele povinnou položkou

Ztráta občanského průkazu / Co dělat při ztrátě nebo odcizení občanského průkazu?

Neprodleně ohlásit ztrátu nebo odcizení občanského průkazu.

  1. kterémukoliv obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností (tj. tam, kde se vydávají občanské průkazy), v hl.m. Praze kterémukoliv úřadu městské části Prahy 1 až 22 nebo
  2. kterémukoliv matričnímu úřadu,
  3. odcizení občanského průkazu (nikoli ztrátu) lze ohlásit také Policii České republiky.

Tyto úřady hned zavedou údaje o ztrátě nebo odcizení občanského průkazu do informačního systému evidence občanských průkazů. Následně jsou čísla těchto občanských průkazů zveřejněna na webových stránkách Ministerstva vnitra v databázi neplatných dokladů, v Schengenském informačním systému a v databázi Interpolu tak, aby se předešlo zneužití občanského průkazu.

Ztrátu nebo odcizení dokladu neoznamujte Ministerstvu vnitra. Ministerstvo vnitra není příslušné k zavádění těchto údajů do informačního systému, pouze zveřejňuje údaje o ztrátě nebo odcizení dokladu v databázi neplatných dokladů na internetových stránkách. Tyto údaje však již musí být v informačním systému zavedeny.

Ohlášením ztráty nebo odcizení skončí platnost občanského průkazu.

Nalezený občanský průkaz musíte odevzdat. Používání občanského průkazu, jehož ztrátu nebo odcizení občan ohlásil, je přestupkem.

Při ohlášení ztráty nebo odcizení občanského průkazu obdržíte Potvrzení o občanském průkazu. Toto potvrzení není náhradní doklad za občanský průkaz (není to veřejná listina, neobsahuje fotografii).

Máte povinnost požádat o nový občanský průkaz do 15 pracovních dnů po ohlášení ztráty nebo odcizení občanského průkazu (vybírá se správní poplatek 100 Kč).

Lhůta pro vydání občanského průkazu se strojově čitelnými údaji je 30 dnů. Občanský průkaz lze vydat za správní poplatek také ve zkrácených lhůtách, a to v pracovních dnech do 24 hodin nebo do 5 pracovních dnů.

Požádat o vydání nového občanského průkazu můžete u kteréhokoliv obecního úřadu obce s rozšířenou působností (příslušnost pro vydání občanského průkazu se již neřídí místem trvalého pobytu). Občanské průkazy ve zkrácených lhůtách vydává také Ministerstvo vnitra.

Při podání žádosti o nový občanský průkaz budete muset prokázat totožnost (např. cestovním pasem, řidičským průkazem, rodným listem).

Pokud je váš občanský průkaz v databázi neplatných dokladů a nehlásili jste jeho ztrátu ani odcizení, nemusí se jednat o chybný údaj. Neplatný může být občanský průkaz i z důvodu zrušení trvalého pobytu. (Ohlašovna může ve správním řízení zrušit trvalý pobyt na návrh oprávněné osoby, pokud občan nemá žádné užívací právo k bytu nebo domu, a zároveň se tam nezdržuje).

NEJČASTĚJŠÍ  DOTAZY 

1. Kde lze podat žádost o občanský průkaz nebo cestovní pas ve zkrácené lhůtě?

Občan může žádost o vydání občanského průkazu nebo cestovního pasu do 24 hodin v pracovních dnech a 5 pracovní dnů podat:

  • u kteréhokoliv obecního úřadu obce s rozšířenou působností,
  • v Praze u úřadu městské části Praha 1 až 22,
  • u Ministerstva vnitra ČR.​

2. Kde lze převzít občanský průkaz nebo cestovní pas vyhotovený ve zkrácené lhůtě?

Převzít občanský průkaz nebo cestovní pas vydaný v pracovních dnech do 24 hodin může občan pouze u Ministerstva vnitra.

Občanský průkaz nebo cestovní pas vydaný do 5 pracovních dnů může občan převzít u obecního úřadu obce s rozšířenou působnosti úřadu či úřadu městské části Praha 1 až 22, u kterého občan podal žádost o jeho vydání, nebo u Ministerstva vnitra ČR.

3. Jaký je správní poplatek za výměnu občanského průkazu s čipem vydaným před 1. 7. 2018 za občanský průkaz vydávaný od 1. 7. 2018?

Výměna občanského průkazu s čipem vydaným před 1. 7. 2018 za občanský průkaz vydávaný od 1. 7. 2018 nepodléhá správnímu poplatku. Nevybírání správního poplatku se v tomto případě vztahuje i pro občanské průkazy vydávané ve zkrácených lhůtách, tj. do 24 hodin v pracovních dnech a 5 pracovních dnů. Od správního poplatku jsou zároveň zproštěni občané, kteří žádají o vydání občanského průkazu se strojově čitelnými údaji a s kontaktním elektronickým čipem z jiného osobního důvodu v době delší než půl roku před uplynutím platnosti dosavadního občanského průkazu, jestliže dosavadní občanský průkaz má dobu platnosti delší než 10 let.

4. Jaké jsou úřední hodiny Ministerstva vnitra ČR?

Úřední hodiny Ministerstva vnitra na úseku občanských průkazů a cestovních dokladů pro veřejnost jsou:

Pondělí – středa: 8:00 – 17:00
Úterý – čtvrtek: 8:00 – 16:00
Pátek: 8:00 – 15:00

5. Na jaké adrese Ministra vnitra ČR je možné podat žádost o občanský průkaz nebo cestovní pas ve zkrácené lhůtě, kde je možné doklady převzít?

Podat žádost o občanský průkaz nebo cestovní pas ve zkrácené lhůtě nebo převzít doklady je možné na adrese: Na Pankráci 72, Praha 4

6. Jakým způsobem lze uhradit správní poplatek na Ministerstvu vnitra ČR?

Správní poplatek je možné uhradit v hotovosti i platební kartou.